Perstorps kommunvapen

MENY

Till Perstorps startsida

Röstmottagare till förtidsröstningen behövs - kontakta biblioteket vid intresse

Förtidsröstningen pågår mellan den 26 augusti och 12 september.

Bildcollage med två bilder som visar personer i vallokal som röstar samt ett kuvert från förtidsröstning.

Förtidsröstningen inleds onsdagen den 26 augusti och slutar lördagen 12 september. För att valet ska kunna genomföras krävs röstmottagare till förtidsröstningen. Välkommen kontakta biblioteket vid frågor eller intresseanmälan.

Planering inför valet pågår för fullt och för att valet ska kunna genomföras "enligt konstens alla regler" behövs personer med olika roller och funktioner.

Inte minst röstmottagare till förtidsröstningen.

Förutsättningarna som röstmottagare är att det är en kortare anställning med start onsdagen den 26 augusti och slut lördagen 12 september.

Innan det är dags att börja är det obligatoriskt att gå en utbildning som genomförs på biblioteket under förmiddagen onsdag den 19 augusti.

  • Vi söker personer som har fyllt 18 år, är noggranna och har datorvana då röstmottagandet sker digitalt.
  • Arbetstiderna varierar mellan förmiddag- eller eftermiddagstider, helger 10-13.
  • Arbetsuppgifterna är att ta emot röster, hålla ordning i lokalen samt guida väljarna vid behov.

Kontakta biblioteket vid frågor eller intresseanmälan
telefon:
0435-392 30, e-post: bibliotek@perstorp.se

Senast uppdaterad: