Perstorps kommunvapen

MENY

Till Perstorps startsida

Vilken dag och vilken energi på Jobb- och utbildningsmässan!

Årets upplaga av Jobb- och utbildningsmässan, som arrangeras gemensamt av Perstorps och Klippans kommuner, blev mycket lyckosam med drygt 800 besökare och ett 60‑tal utställare – både företag och utbildningsaktörer.

Bildcollage med fem bilder från jobb- och utbildningsmässa med fler besökare och deltagare på plats.

Jobb- och utbildningsmässan på Sågen i Klippan där företag, utbildniungsaktörer och människor som vill ta nästa steget i livet möts, blev framgångsrik med många besökare och deltagare.

Dagen inleddes med en företagarlunch för omkring 120 personer, vilket skapade en fin grund för nätverkande och god energi inför mässan som arrangerades på Sågen i Klippan

Lunchen var välbesökt och inspirerande där samtalen om kompetens, framtid och samverkan verkligen tog fart. När företag möts händer något - idéer föds, kontakter knyts och nya möjligheter öppnas, berättar Annika Nilsson, näringslivschef i Perstorps kommun.

På Jobb- och utbildningsmässan möts företag, utbildningsaktörer och människor som vill ta nästa steget i livet.

- Vår förhoppning är att just torsdagen blev startpunkten - till ett jobb, praktik eller utbildning som leder vidare i livet. När människor möts skapas möjligheter. Och idag känns det verkligen, summerar Annika Nilsson.

Senast uppdaterad: