Perstorps kommun
- /Uppleva & Göra
- /Julsöndag i centrum med Tomterus och dans kring granen
- 2025
- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
Julsöndag i centrum med Tomterus och dans kring granen
Söndag den 30 november, (första advent) arrangerar PBIK Julsöndag i centrum mellan klockan 13-17.
Förstora bildenPBIK hälsar alla hjärtligt välkomna till Julsöndag i centrum den 30 november mellan klockan 13-17.
Det utlovas bland annat julmarknad med utställare, fiskdamm, tomtegrotta, lotteri och chokladhjul på torget. Och i Kulturhuset ABF kan en julmarknad med Hantverkens vänner besökas.
Perstorps kör & ryttarförening rider tomteritt genom byn och med start på torget arrangeras Tomteruset för barn 0-10 år. Loppet är cirka 400 meter och deltagarna är utklädda till tomtar med exempelvis tomteluva eller lösskägg. De barn som deltar får godis och medalj vid mål. Ingen föranmälan krävs.
Använd även möjligheten att besöka olika verksamheter som har öppet, till exempel Centrumuhuset där några av tjänstemännen finns på plats liksom kommundirektören.
Fasta hållpunkter:
14:00 Tomteruset
15:00 Tomteritt
15:30 Dans kring granen med svenska kyrkan i Perstorp