Välkommen Marie - Perstorps nya kommundirektör
Perstorps kommundirektör heter sedan den 1 september Marie Appelqvist.
- Det som slår mig är att det finns och görs så mycket bra saker i Perstorp.

Marie Appelqvist är ny kommundirektör i Perstorp. Ekonomin och medarbetarna är två frågor som hon lyfter som prioriterade den närmaste tiden.
Det var i maj som kommunstyrelsen beslutade att anställa Marie som närmast kommer från en tjänst som chef för kommunikation och ägarfrågor på Lyckeby.
Nu är hon på plats i Perstorp och säger så här om sina första intryck:
- Det är mycket att ta in och jag har inte hunnit träffa alla än utan det är något jag ska ägna mig åt framöver. Dels ska jag träffa dem i min ledningsgrupp och dels övriga ute i verksamheterna då det är viktigt att vi alla samarbetar.
- Sedan slås jag också av att det finns och görs så mycket bra saker i Perstorp. Så trots tuffa tider gäller det att sträcka på sig och tro på framtiden.
- Vilka frågor får ditt huvudfokus så här i inledningen?
- Det är framförallt ekonomin och medarbetarna. Jag är medveten om att det inte är någon quick fix att få ordning på ekonomin men tillsammans så löser vi det. Vi ska lägga en plan för det. Det gäller att våga tänka nytt och ta hjälp av andra kommuner. Och när det gäller medarbetarna är det viktigt att alla känner att de trivs och lyfter varandra.
- Vilken typ av prägel vill du sätta på ditt arbete?
- Jag nätverkar gärna och känner att jag har ett bra sådant i ryggen från min tid från näringslivet och det kommunala (Marie har bland annat jobbat som nämnd- och utvecklingssekreterare och kanslichef för kommunledningskontoret i Kristianstad). Och det ska bli riktigt spännande att lära känna ett nytt nätverk, det inom Familjen Helsingborg. Sedan tycker jag också om att få vara med i verksamheten och lyssna in vad det är som diskuteras. Jag ser till exempel fram mot att gästa arbetsplatsträffar (APT:er). Det är bara att bjuda in mig!
Marie bor med sin familj i Gärds Köpinge utanför Kristianstad. Pendlingen västerut med bil eller tåg ser hon fördelar med:
- Det är ett andningshål där jag får tid att reflektera, lyssna på musik eller ta samtal. Och när jag sedan kommer hem kan jag bara vara mamma.
I och med att Marie nu börjat som kommundirektör kan Henry Roos (som varit tillförordnad kommundirektör under tiden sedan tidigare kommundirektören Elin Ask slutade) återigen fokusera hundra procent på sitt arbete som vd för Perstorps Bostäder.